Magyarország egyházmegyéi és püspökei (1804–1918)

CLASSIS I
7
Szirtes Zsófia–Tusor Péter–Rupert Klieber (szerk.)

Magyarország egyházmegyéi és püspökei (1804–1918). Intézménytörténeti és életrajzi lexikon I–IV, szerk. Szirtes Zsófia–Tusor Péter–Rupert Klieber, Budapest 2025 (xxvi+832 p. + [90] p. kommentált, ff. és színes képmelléklet)

A széleskörű nemzetközi együttműködés keretében megvalósult kutatás eredményeit első változatban a berlini Duncker & Humblot kiadó gondozásában megjelent impozáns kötet tartalmazza: Die Bischöfe der Donuaumonarchie 1804 bis 1918. Ein amtsbiographisches Lexikon, Herausgegeben von Rupert Klieber, Band I: Die röm.-kath. Kirchenprovinzen Gran, Kalocsa, Erlau im Königreich Ungarn, unter Mitarbeit von Péter Tusor, Duncker & Humblot, Berlin 2020 (xviii + 661 p). Jelen, magyar változat e német lexikon javított és részben átdolgozott (2.0) változata. A korábbi német változathoz – a budapesti kiadással együtt – elkészült Errata&Corrigenda által nem jelzett eltérések esetén (is) jelen magyar kötet adatai és közlései a mérvadók. (A kötet munkálatainak részleteire lásd az Előszót, illetve itt.)

Miként német nyelvű előzménye, jelen kiadvány is a kutatás számára megkerülhetetlen életrajzgyűjtemény, amely a 19. századi magyar történelmet az európai történelmi folyamatokba helyezi, emellett hozzájárul a magyar történészek nemzetközi ismertségéhez. A püspökök életrajzai a kötetben egységes szerkezetben és megközelítésben jelennek meg. Az életrajzok inkább tanulmányok sorozatát alkotják, semmint adatok gyűjteményét; így az enciklopédia sokkal inkább az egyháztörténet igényes monográfiájának tekinthető. 

A helyi egyházak vezetőinek 19. századi kihívásokra adott válaszai ragyogóan körvonalazódnak ebben a kötetben. A püspöki hivatal ugyanis ekkoriban politikai tényezőnek is tekinthető: a Habsburg Birodalom uralkodói és intézményei támogatásukat a vallási közösségek lojalitásáért cserébe nyújtották. Számos püspök állami tisztséget is betöltött, miközben a prelátusok irányt szabtak a helyi egyházak működésének, így szerepük és személyiségük kiemelkedő jelentőséggel bírt.

A kötet 126 püspöki életrajzot és 169 hivatali időt tartalmaz. Az életrajzokban számos kulturális, társadalom-, gazdaság- és nemzettörténeti szempont található.