L’Archivio della Nunziatura Apostolica in Ungheria (1920-1939)

CLASSIS I
vol. 23
Nagy Katalin et al.

L’Archivio della Nunziatura Apostolica in Ungheria (1920-1939) (Collectanea Vaticana Hungariae I/23 = Collectanea Archivi Vaticani 128), Budapest-Cittá del Vaticano 2024. 438 p.

 

Az olasznyelvű kötet, amely a vatikáni levéltár publikált nunciatúrai inventáriumai (CAV 42. 64. 82. 97. 112. 124. 125.) sorába illeszkedik, nemzetközi szinten is jelentős vállalkozás. A két világháború közötti vatikáni diplomáciai fondok közül a Budapesti Apostoli Nunciatúrának a vatikáni levéltárban őrzött iratanyagát dolgozza fel részletező, analitikus inventárium formájában, mindben követve a hasonló jellegű vatikáni levéltári kiadványok metódusát.

Az archivisztikai jellegű anyagfeltárás 1920–1939 közötti időszakból a szentszéki–magyar kapcsolatokat érintő legfontosabb témaköröket érinti, kül- és belpolitikai, illetve egyháztörténeti szempontból. Például Trianon hatását az egyházszervezetre, a katolicizmus szerepét és jelentőségét a magyar kultúra megőrzésére az elcsatolt területeken, a főkegyúri jog, püspökkinevezések alakulását a király nélküli királyságban, a modernkori katolikus kialakulásának folyamatát és különféle jelenségeit. Az analitikus inventárium az egyes egyházmegyék, szerzetesrendek, intézmények történetéhez, egyházi és világi személyek curriculumához is értékes adalékokkal szolgál.

Az immár nem áttekintő, hanem analitikus  inventárium jelentőségét egyrészt az adja, hogy minden korábbinál jobban megkönnyíti az Archivio Segreto Vaticanóba érkező kutatók feladatát, hiszen így előre, illetve helyben – a Sala Leonina szabadpolcáról leemelve – azonnal tudnak tájékozódni a busták tartalmáról, és ezáltal célirányosan keresni az anyagban. Másrészt kiadásával hozzájárul ahhoz, hogy a két világháború közötti szentszéki–magyar kapcsolatok, a pápai diplomácia közép-európai korabeli szerepe kellő árnyaltsággal, és minden korábbinál nagyobb pontossággal legyen megismerhető és feldolgozható, mind hazai, még inkább pedig immár nemzetközi szinten is. A Fraknói Kutatócsoport, a Moravcsik Gyula Intézet és a Vatikáni Apostoli Levéltár közös kiadásának előkészítésében vatikáni részről Mons. Sergio Pagano püspök-prefektus, Francesco Lippa, valamint Marco Grilli és Luca Carboni vett részt.

A kötet használatát Sági György összeállításában alapos hely- és névmutató segíti. A Moravcsik Intézet részéről Tuhári Attila működött közre a latin szövegek lektorálásában.