Die Bischöfe der Donaumonarchie 1804 bis 1918. Ein amtsbiographisches Lexikon

Rupert Klieber–Péter Tusor

Die Bischöfe der Donuaumonarchie 1804 bis 1918. Ein amtsbiographisches Lexikon, hg. von Rupert Klieber, Band I: Die röm.kath. Kirchenprovinczen Gran, Kalocsa, Erlau im Königreich Ungarn, unter Mitarbeit von Péter Tusor, Duncker & Humblot, Berlin 2020 (xviii + 661 p).

 

E monumentális enciklopédia egy összetett nemzetközi projekt munkájának az eredménye. A projekt résztvevői közé tartoztak: az Institut für Kirchengeschichte an der Katholisch-Theologischen Fakultät der Universität Wien (Prof. Dr. RUPERT KLIEBER), a Römisches Institut der Görres Gesellschaft,Città del Vaticano (Prof. Dr. ERWIN GATZ) , a bécsi egyházmegyei levéltár (Diözesanarchiv Wien), az Istituto di Storia Soicale e religiosa in Görz, a Magyar Levéltári Delegáció az Osztrák Állami Levéltárban, valamint az MTA-PPKE "Impetus" Egyháztörténeti Kutatócsoport és a Fraknói Kutatócsoport.

A közel egy évtizedig tartó kutatás célja Erwin Gatz, a vatikáni Campo Santo Teutonico rektorának monumentális Bischofslexikon-sorozatának folytatása volt. E korábbi munkák: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches. Ein biographisches Lexikon. 1198 bis 1448. 1448 bis 1648. 1648 bis 1803, Duncker & Humblot, Berlin 1990–2001 (3 kötet); valamint Die Bischöfe der deutschsprachigen Länder. Ein biographisches Lexikon, Duncker & Humblot, Berlin 1983–2002 (2 kötet). A több pályázaton átívelő nagyszabású projekt 2020 pünkösdvasárnapján zárult le. (A szervezés nagyságrendjéről lásd például az Impetus-pályázatok értékelését.)

A kutatást magyar részről Tusor Péter koordinációja mellett Szirtes Zsófia, Tóth Krisztina, Fazekas István és Forgó András munkája révén, nemzetközi együttműködésben valósult meg. A kötet részleteiről bővebb információ itt található. A szerzők listája, a felhasznált források és a másodlagos irodalom listája itt olvasható. Megrendelhető itt.

A Bischofslexikon a kutatás számára egy megkerülhetetlen életrajzgyűjtemény, amely a 19. századi magyar történelmet az európai történelmi folyamatokba helyezi, emellett hozzájárul a magyar történészek nemzetközi ismertségéhez. A püspökök életrajzai a kötetben egységes szerkezetben és megközelítésben jelennek meg. Az életrajzok inkább tanulmányok sorozatát alkotják, semmint adatok gyűjteményét; így az enciklopédia sokkal inkább az egyháztörténet igényes monográfiájának tekinthető. Jelen kötet a sorozat első része, amely bemutatja, hogy Magyarország, és így a magyar egyház is szerves része volt a Habsburg Birodalomnak.

A helyi egyházak vezetőinek 19. századi kihívásokra adott válaszai ragyogóan körvonalazódnak ebben a kötetben. A püspöki hivatal ugyanis ekkoriban politikai tényezőnek is tekinthető: a Habsburg Birodalom uralkodói és intézményei támogatásukat a vallási közösségek lojalitásáért cserébe nyújtották. Számos püspök állami tisztséget is betöltött, miközben a prelátusok irányt szabtak a helyi egyházak működésének, így szerepük és személyiségük kiemelkedő jelentőséggel bírt.

A kötet 126 püspöki életrajzot és 169 hivatali időt tartalmaz. Az életrajzokban számos kulturális, társadalom-, gazdaság- és nemzettörténeti szempont található.

 

Recenziók
Erich Witzmann
Die Presse859.38 KB
Hubert Wolf
Andreas Gottsmann
Clio-online74.08 KB
Michael Pfister
Joachim Bahlcke
Abbreviations
Thomas Winkelbauer
MIÖG 202286.57 KB
Milan Hlavačka
VCZN
Robyn Dora Radway
Fejérdy András